כוחות דוחפים ובולמים

שלום רב,

החוקר קורט לוין טען כי על כל אדם,כמו על כל גוף אחר בטבע פועלים שני כוחות מנוגדים. כוחות דוחפים וכוחות בולמים. כוחות המניעים אותו לפעול ומנגד, כוחות המונעים והמקשים עליו לעשות את אותה פעולה ממש.

לפי כשבוע הוזמנתי להרצות בפני חברה לא גדולה מירושלים בנושא מערכות יחסים. מספר המוזמנים להרצאה היה כמאה. חמישים אנשי צוות וחמישים בני ובנות זוג. ההרצאה עברה בהנאה רבה והשיח עם הקהל זרם בצורה נעימה. מעניין במיוחד היה לצפות בדינמיקה בתוך הקבוצה.
השיחות הפנימיות של האנשים , הוויכוחים, אי ההסכמות וגם התמיכה ההדדית הייתה יוצאת דופן. ניתן היה להרגיש כי לא מדובר רק במקום עבודה אלא בחבורת אנשים המפרגנת האחד לשני ואוהבת להיות האחד במחיצת השני.

סיפר לי אחד מהמשתתפים , שאינו עובד בחברה (בן זוג) שהחברה מקפידה להוציא את כל בני הזוג לכל חופשה , כל פעילות וכל השתלמות. הוא סיפר כי תחושת השייכות שלו לחברה בה עובדת בת זוגו, והמחויבות שהוא חש לה גדולים מאוד. הוא יודע מה עושה בת הזוג שלו, מי הם חבריה לעבודה, מה הם התכנים של החברה. ממש כאילו הוא חלק מהחברה.
כתוצאה מההשתתפות של בני הזוג, נוצרו חברויות גם מחוץ לשעות העבודה.

בעל החברה הסביר לי שזו אסטרטגיה ברורה. אחד הגורמים המשפיעים ביותר על יכולת אנשי הצוות לתת מעצמם לחברה הוא הבית. אם הבית תומך ומאפשר הוא הופך להיות כוח דוחף. ואם לא אזי הבית יכול להיות כוח בולם. מערכות הלחצים של הבית יכולות לבוא בתוך מריבות ביתיות,וויכוחים של מי נושא בנטל כבד יותר, "תוציא אתה את הילד, אני לא יכולה לצאת מהמשרד, אתה אף פעם לא בבית" וכדומה.
דבר נוסף עליו הצביע בעל החברה הוא מה שהוא קרא "אחריות תאגידית" בדרך להפקת הרווחים של החברה, מלבד הכנסות והוצאות יש דבר נוסף. הדבר הזה הוא כל מה שאני "פוגע בו" ועל זה אני לוקח אחריות. בחברה כמו שלי, מדובר בשעות של העובד בבית. אני לוקח ממנו הרבה שעות בית כך שאני מניח שהנטל נופל על בן הזוג השני. הדרך שלי לקחת אחריות היא דרך השתלמויות משותפות, אירועים משותפים ויחס מיוחד לבני ובנות זוג. הוא הדגיש כי זו הסיבה שנושא ההרצאה שהוזמן היה על מערכות יחסים, "כדי לתת ערך מוסף לבית ולהגדיל את כוח הדחיפה".
הוא סיכם: "לעולם לא אוציא את הצוות שלי לשום חופשה או השתלמות ללא בני הזוג, זה פשוט לא מתקבל על הדעת.

בנושא ההרצאות בהשתלמויות, אל תהססו, פנו אלי ואני אשמח להציע לכם את הפתרונות המתאימים לכם.
שמי אבנר נחשון ואני מנהל את מאגר המרצים הגדול והאיכותי באילת. צלצלו אלי בכל
נושא 050-3959895 ואפשר גם דוא"ל avner@havayeda.co.il 

 

עבור לתוכן העמוד